Atsižvelgdama į dabartinę epidemiologinę situaciją valstybėje bei užsienio šalių patirtį, Lietuvos vyskupų konferencija laikinai pakeitė šv. Komunijos priėmimo Lietuvoje tvarką: nuo 2020 m. balandžio 24 d. šv. Komunija dalijama tik į ranką. Lietuvoje anksčiau nebuvo šv. Komunijos priėmimo į ranką praktikos, tad čia pateikiama keletas patarimų ir taisyklių, padėsiančių taisyklingai ir su pagarba tai padaryti:
- ant delnu į viršų ištiestos dešinės rankos uždedama kairioji ranka (taip pat delnu į viršų) taip, kad abu delnai sudarytų kryžių;
- abu delnai turi išlikti tiesūs, nesulenkti «laivelio forma»;
- priimant šv. Komuniją, priimančiojo rankos nekeliamos į viršų, kad nepaliestų šv. Komunijos dalintojo rankų;
- šv. Komunijos dalintojui paskelbus «Kristaus Kūnas!» ir padėjus ostiją ant priimančiojo rankos, atsiliepiama «Amen!». Tuomet, neatsitraukiant nuo šv. Komunijos dalintojo, ostija paimama dešinės rankos pirštais ir įsidedama į burną;
- šv. Komunija priimama iš karto, vos tik yra įdedama į delną. Draudžiama šv. Komuniją neštis į suolą ar į kitą vietą.
Lietuvos vyskupų konferencijos informacija
Kaip priimti šv. Komuniją į ranką:
Artindamiesi eilėje prie šv. Komunijos dalintojo, NUSIIMAME KAUKĘ ir parodome pagarbą Viešpačiui (priklaupiam arba nusilenkiam). Tai tinka daryti tuomet, kai prieš jus stovintis asmuo priima šv. Komuniją.
• Komunijos priėmimo metu rankos laikomos ramiai.
• Priėmus šv. Komuniją, žengiamas žingsnis į šoną. Patikrinama, ar ant delno neliko Viešpaties Kūno dalelių. Jei tokių būtų, jos taip pat priimamos į burną.
• Griežtai draudžiama, priėmus šv. Komuniją į ranką, neštis ją rankoje į suolą ar kur kitur.
Lietuvos Vyskupų Konferencijos nutarimu norint apsisaugoti nuo koronaviruso, laikinai leidžiama šv. Komuniją dalinti tikintiesiems į rankas. Šis leidimas galioja iki tol, kol nebus atšauktas.
Šv. Komunijos dalijimas į ranką remiasi sena Bažnyčios praktika, kuri yra paliudyta daugelio Bažnyčios tėvų. Štai šv. Kirilas Jeruzalietis (315–386) tikinčiuosius moko, kaip priimti Viešpaties Kūną į ranką:
„Kas į puotą ateina, yra pakviestas ne duonos ir vyno ragauti, bet Kristaus Kūno ir Kraujo pavidalų priimti. Artindamasis neprivalai žemyn delnais rankų ištiesti ir pirštus išskėsti. Dešinioji ranka turi priimti Karalių, o kairioji padaryti jam sostą. Imk Kristaus Kūną atgniaužta ranka ir atsakyk: „Amen.“ <…> Tada jį suvalgyk. Būk atsargus, kad niekas iš to ant žemės nenukristų. Jei leistum kam nukristi, tai būtų tas pats, lyg vieną savo sąnarį prarastum. Pasakyk man, jei kas nors tau aukso grūdelių duotų, ar tu nesistengtum jų taip paimti, kad nė vienas jų nepražūtų ir nuostolių tau nepadarytų? Čia privalėtum dar atsargesnis būti, nes pražūva ne duonos trupinėlis, o dalykas, vertesnis už auksą ir brangiuosius akmenis“ (Mistagoginė katechezė 5).
Parengta pagal Liturginės ir sielovadinės gairės Kauno arkivyskupijoje dėl šv. Komunijos priėmimo į rankas (2020 03 14).