Liepos 23 – rugpjūčio 27 d., Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje vyko XXII Šv. Mato tarptautinis vargonų muzikos festivalis (meno vadovas Stanislovas Aglinskas), kvietusius muzikos meno profesionalus ir melomanus puošti savo sielas didingais instrumentų karaliaus muzikos garsais. Klausytojai turėjo puikią galimybę susipažinti su plačiomis vargonų galimybėmis, išgirsti kaip jie harmoningai dera su žmogaus balsu ir kitais instrumentais.

Festivalis publikai dovanojo net dešimt didelės meninės ir kultūrinės vertės renginių, kuriuose dalyvavo profesionalūs Lietuvos ir penkių užsienio šalių vargonų muzikos atlikėjai. Greta jų pasirodė ir trimitininkai, aktorius, dainininkė bei mišrus choras ir kamerinis orkestras.

Šeši soliniai vargonų muzikos koncertai vyko Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje. Liepos 23 d., 23 val., gausią festivalio renginių virtinę, po tamsos apgaubtais bažnyčios vitražais atidarė vargonininkė Jurgita Kazakevičiūtė ir aktorius Rolandas Kazlas. Jie atliko žymųjį XX a. antrosios pusės čekų kopozitoriaus Petro Ebeno opusą „Pasaulio labirintas ir širdies rojus“. Kūrinys tapo dar įspūdingesnis dėka šviesų dailininko Arvydo Buinausko, kompozicijos pagrindu sukurtos meninės šviesų instaliacijos „Bendrystės šviesa“. Koncertą vedė muzikologė Lukrecija Stonkutė. Toks išskirtinis reginys pritraukė gausybę anykštėnų ir miesto svečių, o koncertą įamžinusios fotografijos ir vaizdo įrašai iki pat šiol aptarinėjami interneto platybėse.

Po atidarymo koncerto, klausytojus džiugino išskirtinai užsienio šalių jaunųjų vargonininkų atliekama muzika. Liepos 30 d. svečiavosi viena perspektyviausių, jaunosios kartos vargonininkių iš Vengrijos Zita Nauratyill. Ji supažindino su Renesanso, baroko, romantizmo ir XX amžiaus vargonų muzikos viražais. Atlikėja sužavėjo akademišku, sukauptu programos perteikimu. Rugpjūčio 6 d., nyderlandietis vargonininkas Maarten Wilmink grojo ryškiausius XIX-XXI a. sandūros prancūzų, slovakų, nyderlandų, belgų opusus. Anot festivalio meno vadovo S. Aglinsko: „pradžioje M. Wilmink nuogąstavo, kad jo pasirinkta muzikinė programa klausytojams gali būti per sudėtinga. Tačiau anykštėnai kūrinius puikiai priėmė, išklausė, o ir paties atlikimo būta itin spalvingo.“

Rugpjūčio 13 d., festivalyje svečiavosi vargonininkas iš Vokietijos – Johannes Lamprecht.  Koncerte keliavome nuo baroko garsinių perlų iki XX-XXI a. sandūros opusų. Žinia, kad J. S. Bachas yra jo vienas mėgiamiausių kompozitorių, tad ypač įsimintina buvo pastarojo Tokata ir Fuga F-dur, kuriose atsiskleidė tikroji vokiečių Mokyklos vargonavimo specifika.  Rugpjūčio 20 d., festivalyje griežė prancūzų vargonininkas Quentin du Verdier, Tarptautinio Elizabethos B. Stephens vargonininkų konkurso Atlantoje I premijos laureatas. Pastarasis išskirtinį dėmesį skiria prancūziškai vargonų muzikai. Tad ir koncerto metu, greta J. S. Bacho opusų skambėjo net trys, romantinės, prancūzų kompozitorių kompozicijos, kurios buvo atliktos preciziškai, virtuoziškai, žavėjo aiški artikuliacija.

Festivalis buvo užbaigtas taip pat įspūdingai kaip ir pradėtas. Koncertavo sesės vargonininkės prof. Virginija Survilaitė ir Živilė Survilaitė atlikdamos premjerinį kompozitoriaus Juliaus Aglinsko kūrinį „Atliepiant tylą“ dviem vargonams. Kūrinys – meditatyvios, sonorinės prigimties, leidęs klausytojams pasinerti į giliausius asmeninius psichologinius ir filosofinius klodus. Paties kompozitoriaus teigimu: „tai monotembriškas, ramios, tąsios faktūros, lėtomis laiko proporcijomis besiskleidžiantis ir vienas kitą atliepiančių instrumentų erdvėje kūrinys. „Atliepiant tylą“ yra  mano pirmasis opusas vargonams, tad prireikė nemažai laiko muzikinės faktūros, medžiagos ir sąveikos su šios bažnyčios akustinėmis savybėmis paieškoms.“ Festivalio uždarymo koncerte dalyvavo ir Vilniaus Universiteto kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Jankūnas). Orkestras, drauge su vargonininke Ž. Survilaite atliko itin romantiškos prigimties, kupiną didingų jausmų, spalvingų harmonijų italų kompozitoriaus Ottorino Respighi Siuitą G-dur. Renginį vedė muzikologė Lukrecija Stonkutė.

Tuo tarpu, Šv. Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio kamerinio pobūdžio renginiuose, liepos 3 d., Dusetose koncertavo Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto mišrus choras „Salve Cantus“, vargonuojant šio festivalio meno vadovui S. Aglinskui. Taip pat dalyvavo trimitų duetas – Kęstutis Grigaliūnas ir Rimvydas Gagiškis. Rugpjūčio 14-15 d., Visagino Šv. Apaštalo Pauliaus bei Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčiose viešėjo vargonininkė iš Latvijos Larisa Carjkova drauge su sopranu Monta Martensone. Rugpjūčio 21 d., priešpaskutiniajame festivalio renginyje, Debeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje pasirodė jaunieji Lietuvos vargonininkai – studentai, muzikos mokyklų mokiniai bei vokalistai. Festivalio metu, Anykščių ir Debeikių bažnyčiose vyko kūrybinės stovyklos, kuriose vargonų muzikos atlikimo subtilybėmis dalinosi vargonininkė prof. V. Survilaitė.

Didžiulė festivalio lankytojų gausa byloja apie neabejotiną vargonų muzikos ir vargonininkų reikalingumą ir teikiamą didžiulę prasmę visuomenei. Festivalio organizatoriai dėkoja už buvimą drauge ir tikisi Jus išvysti kitų metų, XXIII Šv. Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio renginiuose!

Lukrecija Stonkutė