Liepą 580 metų gimtadienį švenčiantys Anykščiai ruošiasi dar vienai svarbiai sukakčiai – jau XX kartą vyksiančiai tarptautinei vargonų muzikos šventei – jubiliejiniam Šv. Mato tarptautiniam vargonų muzikos festivaliui. Visą rugpjūčio mėnesį, kiekvieną šeštadienį, 20:00 val., Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios svečiai bus kviečiami pasiklausyti ne tik vargonininkų iš Lietuvos, bet ir atlikėjų iš Latvijos, Lenkijos, Estijos bei saulėtosios Italijos atliekamų kūrinių. Kaip jau tapo įprasta, iš Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios festivalis nusikels ir į kitas, ne tik Anykščių, bet ir kaimyniniuose rajonuose esančias, bažnyčias. Dvidešimtojo gimtadienio sukakčiai paminėti šiais metais suplanuota net 12 koncertų.

Anot festivalio organizatoriaus Stanislovo Aglinsko, nors šių metų pasaulinės tendencijos ir pakoregavo jubiliejinius koncertus, kartu pastūmėjo sugrįžti prie festivalio ištakų: „Per du dešimtmečius Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse subrendo solidi vargonininkų karta, fantastiškai atliekanti ne tik klasikinius, bet ir šių dienų kompozitorių ar net savo pačių kurtus kūrinius. Džiaugiuosi, kad šiemet turėsime unikalią galimybę atidžiau pasiklausyti kaip šie atlikėjai prakalbins kone šimtamečius Anykščių bažnyčios vargonus“. Didžiuosiuose festivalio koncertuose Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje pasirodysiantys atlikėjai skambins dar 1925 m. Southamptone (Didžioji Britanija) meistrų „James Ivimey“ sukonstruotais ir jau virš 20 metų Anykščiuose veikiančiais vargonais.

Festivalio atidarymo koncertas – jau rugpjūčio 1 d. Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios skliautuose skambės vargonininkų dueto Vido Pinkevičiaus (Lietuva, vargonai) ir Aušros Motūzaitės-Pinkevičienės (Lietuva, vargonai) specialiai festivaliui sukurta programa. Rugpjūčio 8 d. – jaunųjų atlikėjų iš Latvijos Larisos Carjkovos (vargonai) ir Montos Martinsones (sopranas) programa, kurioje skambės baroko epochos kompozitorių kūriniai. Rugpjūčio 9 ir 10 dienomis kartu su profesoriumi Jósefu Serafinu koncertuos jaunieji Lenkijos vargonininkai. Rugpjūčio 15 d. Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje – vargonininko ir kompozitoriaus iš Estijos Toomas Trass koncertas. Programoje girdėsime estų kompozitorių ir paties atlikėjo kūrinius, skirtus vargonams. Rugpjūčio 22 d. – vargonininkės Simonos Fruscella (Italija) pasirodymas, kuriame bus atliekami J. S. Bacho ir jo amžininkų kūriniai. Festivalio uždarymo koncerte rugpjūčio 29 d. – lietuvių kilmės vargonininko, šiuo metu reziduojančio Lenkijoje, Romo Šliaužio koncertas.

Kitose Utenos apskrities bažnyčiose koncertai prasidės rugpjūčio 2 d.. 10.00 val., Antalieptėje, Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje, giedos Anykščių Šv. Mato kamerinis choras “Salve Cantus” (vad. Rimvydas Griauzdė), vargonuos Justinas Šapola. Rugpjūčio 16 d., 10.00 val., Kavarsko Jono Krikštytojo bažnyčioje – Jarūnės Barkauskaitės (Lietuva, vargonai) ir Aušros Liutkutės (Lietuva, sopranas) koncertas. Rugpjūčio 16 d., 12.00 val., Debeikių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje pasirodys Lina Lukošienė (Lietuva, vargonai), Viktorija Jakštienė (Lietuva, sopranas) ir Gintarė Baltakytė (Lietuva, vargonai). Rugpjūčio 16 d., 15.00 val., Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje – Jarūnės Barkauskaitės (Lietuva, vargonai), Aušros Liutkutės (Lietuva, sopranas), Neringos Valuntonytės (Lietuva, fortepijonas) ir Visvaldo Jonušo (Lietuva. saksofonas) koncertas. Rugpjūčio 23 d., 12.00 val., Molėtų Petro ir Povilo bažnyčioje – Simonos Fruscella (Italija, vargonai) koncertas.

Šv. Mato tarptautinis vargonų muzikos festivalis – Anykščių ir Seinų (Lenkija) bendrystę per vargonų muziką pradėjęs puoselėti renginys. Pirmą kartą 2000 m. besibičiuliuojančiuose miestuose suorganizuoti koncertai per 20 metų išaugo į tarptautinį festivalį, kuriame be atlikėjų iš Lietuvos ir Lenkijos jau spėjo pasirodyti svečiai iš Latvijos, Norvegijos, Ispanijos, Ukrainos, Jungtinių Amerikos Valstijų, kitų Europos ir pasaulio valstybių. Festivalis finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Anykščių rajono savivaldybės lėšomis. Visi festivalio koncertai – nemokami. Daugiau festivalio naujienų ir išsamesnės programos ieškokite – www.organfestival.com.

Daugiau informacijos:

Stanislovas Aglinskas

VšĮ „Prasmingas garsas“ direktorius

Šv. Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio organizatorius

Mob. +370 610 62 108

El. p. info@organfestival.lt

www.organfestival.lt